Uczniowie kl. V – VIII Szkoły Podstawowej w Zalesiu odwiedzili Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej w środę, 5 kwietnia 2023 roku pod opieką nauczycielek: Jolanty Lepianki, Jolanty Turek i Danuty Gołojuch.
Dzieci z kl. I – IV były w Ośrodku 12 kwietnia 2023 roku wraz z nauczycielkami: Barbarą Tryniecką, Jolantą Turek i Danutą Gołojuch.
Na początku zwiedziliśmy główne obiekty wraz z ich zasobami.
W budynku gospodarczym jest zaadoptowana pracownia garncarska. Zobaczyliśmy koło garncarskie, dyle, wyroby z gliny i narzędzia rolnicze.
W zabytkowej chałupie wydzielone są trzy pomieszczenia wraz ze sprzętami, takimi jak piec kaflowy, garnki o różnym przeznaczeniu, żarna, maśniczka, dzieża i przyrządy do obróbki lnu.
Budynek ekspozycyjny zawiera zbiory ceramiki tradycyjnej i współczesnej miejscowych artystów. Można zapoznać się z sylwetkami twórców.
Każdy z uczestników wycieczki był zainteresowany mapą ceramiczną.
Widać z góry, za specjalnym przeszkleniem, położenie i krajobraz czterech miejscowości, które tworzyły ośrodek garncarski: Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowa i Zalesia wraz z obiektami garncarskimi – a jest ich 103.
Na zewnątrz stoi wybudowany piec, w którym wypala się wyroby z gliny. Obok są przygotowane kawałki drewna do opału.
W kolejnym pomieszczeniu widzieliśmy piec garncarski i wyroby z gliny. Oglądaliśmy film nakręcony po II wojnie światowej, który pokazuje pracę naszych garncarzy od wydobycia gliny, mieszania jej, oczyszczania, poprzez wyrób naczyń aż do końcowego efektu – wypalania. Była to bardzo ciężka praca. Dochód otrzymany ze sprzedaży glinianych wyrobów stanowił często jedyne źródło utrzymania rodziny.
Potem uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich. Dzieci, pod opieką pracowników Ośrodka, uczyły się techniki wyrabiania przedmiotów z gliny ręcznie i na kole garncarskim. Te czynności wykonywały z wielkim zaangażowaniem. Swoje prace zabrały do domu.
Zrealizowany został główny cel wycieczki. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem poznawali historię miejscowego garncarstwa.
Wspominali swoich krewnych, którzy parali się tym zajęciem. Postanowili zgłębić i gromadzić wiedzę o nich oraz szukać w swoich domach zabytków z gliny, które pozostały po przodkach. Zgłosili chęć przybycia na coroczny Jarmark Garncarski, który odbywa się w lipcu.