Kwalifikacje zawodowe to oficjalnie uzyskane uprawnienia i wiedza konieczne do wykonywania określonego zawodu. Kompetencje to zdolność człowieka do podejmowania określonych działań i wykorzystanie przez niego zdobytej wiedzy, umiejętności czy doświadczenia.
Aby być wartościowym pracownikiem lub pracodawcą nie wystarczy tylko posiadanie samych uprawnień. Trzeba wyróżniać się różnymi kompetencjami: miękkimi, twardymi, personalnymi, społecznymi. Oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia ważne są także inne, m.in. kreatywność i innowacyjność, skuteczność, efektywność, profesjonalizm, umiejętność planowania, zdolności organizacyjne, komunikatywność, kultura osobista, odpowiedzialność, samodzielność, kultura pracy, czy sprawność fizyczna.
Te informacje i wskazówki wypływały z wypowiedzi Pana Zbigniewa Jurka, który spotkał się z uczniami klasy siódmej 18 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Zalesiu na zaproszenie nauczycielki Danuty Gołojuch.
Pan Zbigniew Jurek jest doświadczonym pracownikiem i działaczem społecznym. Był radnym gminy Czarna w latach 2006 – 2023. W obecnej kadencji (2024-2029) pełni funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Czarna. Od 1985 r. pracował w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. Od 2007 r. uczy przedmiotów zawodowych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie. Jest wiceprezesem Okręgu Podkarpackiego ZNP, a także sekretarzem Rady Rynku Pracy w Starostwie Powiatowym w Łańcucie.
Pan Zbigniew Jurek jest bardzo aktywnym, kompetentnym i szanowanym strażakiem, co potwierdza fakt, że pełni funkcję Prezesa Zarządu OG ZOSP RP w Czarnej, wiceprezesa Zarządu OP ZOSP RP w Łańcucie oraz Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej OW ZOSP RP Województwa Podkarpackiego.
Uczniowie dowiedzieli się, że ojciec P. Zbigniewa, Franciszek Jurek, był jednym ze współzałożycieli OSP w Zalesiu i przez 50 lat prezesem tej jednostki. Fascynację Strażą przejął po Nim syn, Pan Zbigniew, który przez trzy kadencje także pełnił funkcję Prezesa OSP Zalesie.
Nasz Gość mówił, że OSP to ważna organizacja działająca na rzecz społeczności. Być strażakiem ochotnikiem to misja i powołanie. Nie każdy jest zdolny udzielać innym pomocy bezinteresownie, często narażając własne życie. Straż to szkoła życia rozwijająca sprawność fizyczną i intelektualną. Pan Zbigniew przedstawił rys historyczny OSP Zalesie. Przyniósł Kroniki OSP, których był współautorem. Prowadzone były od 2000 do 2022 roku, a przedstawiają historię jednostki od jej założenia. Młodzież przeglądała je z zainteresowaniem.
Spotkanie z Panem Zbigniewem Jurkiem było także okazją do zrozumienia, że pracę zawodową można łączyć z wszechstronną działalnością na rzecz środowiska. Aktywna działalność społeczna wiąże się z rezygnacji z życia prywatnego i rodzinnego. Jednak zawsze pozostaje satysfakcja, że udało się zrobić coś dobrego dla innych.
Danuta Gołojuch