Serdecznie zapraszamy na zebranie Rodziców klas I -VIII Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Zalesiu, które odbędzie się dnia 27 września 2023r. (środa) o godz. 17:30 w budynku szkoły, następnie spotkanie z wychowawcami w klasach.
Zebranie Rodziców
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w PPP w Łańcucie
Zapraszamy chętnych rodziców do zapisów na bezpłatne warsztaty
„Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”
Rozpoczęcie zaplanowane jest na 2 października 2023.
Zajęcia trwają 4 godziny dydaktyczne i będą odbywać się w każdy poniedziałek (10 spotkań) w godzinach 15.00-18.00
(włączając 15 minutową przerwę w zajęciach)
Obecność na pierwszym spotkaniu jest warunkiem uczestnictwa w kolejnych zajęciach.
Zgłoszenia przyjmowane są do 25.09.2023 r.
w sekretariacie PPP osobiście, telefonicznie
(tel. 17 225 – 33-07) lub mailowo (poradniapplancut@gmail.com). Liczba miejsc ograniczona!
O programie:
Program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to warsztaty umiejętności wychowawczych opracowane na podstawie książek Adele Faber i Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?” oraz pozycji autorstwa Joanny Sakowskiej.
To program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.
Spotkania te prowadzone są metodą warsztatową i mają charakter psychoedukacyjny. Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie wyznaczać zdrowe granice w procesie wychowania. Rodzice i wychowawcy nabędą umiejętności słuchania, okazywania uczuć i pełnej akceptacji dziecka. Poznają i przećwiczą metody zachęcające dziecko do współpracy i samodzielności. Dowiedzą się w jaki sposób budować reguły, wyciągać konsekwencje i rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Cykl spotkań odbędzie się w atmosferze dialogu i wymiany wzajemnych doświadczeń.
Tematyka zajęć związana z budowaniem relacji dorosły – dziecko:
- wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane, o rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, o aktywne, wspierające słuchanie, o motywowanie dziecka do współdziałania,
- modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka, o uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole, o wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka, o budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka, o konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
Prowadzący Szkołę dla Rodziców w PPP w Łańcucie: mgr Karolina Szeliga – psycholog
mgr Izabela Zańko – psycholog
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Zalesiu – 8 września 2023 roku
Akcja Narodowego Czytania jest kontynuowana od 2012 r. i ma na celu promowanie ważnych wydarzeń historycznych, wzmocnienie patriotyzmu wśród Polaków oraz pogłębienie znajomości polskiej literatury.
W 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser – Dudą zaprosili do lektury „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzimy w tym roku.
Nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się
8 września 2023 roku. Organizatorem była Biblioteka Szkolna prowadzona przez nauczycielkę Danutę Gołojuch. Pomocą wsparła nasze działania Ewa Jurek, polonistka.
W Akcji Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie kl. IV – VIII, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców. W tym dniu odbył się odbiór techniczny części budynku szkolnego, po generalnym remoncie, dlatego niektóre osoby były zaangażowane w działania na terenie szkoły.
Spotkanie uczestników Narodowego Czytania odbyło się w pobliżu obiektu GOKiR w Zalesiu. W atmosferę tematyki „Nad Niemnem” wprowadzała przygotowana dekoracja: widok zagrody chłopskiej i dworku szlacheckiego
z przełomu XIX i XX wieku, rzeźbione w drewnie figurki zwierząt z gospodarstwa wiejskiego oraz sceny z Powstania Styczniowego.
W wybranych fragmentach powieści czytający zaprezentowali kolejno:
- piękno nadniemeńskiej przyrody, wspaniałe pejzaże i krajobrazy,
- opis wsi, zaścianka z drugiej połowy XIX wieku,
- opis zagrody wiejskiej i dworku szlacheckiego,
- głównych bohaterów powieści z ich indywidualnymi cechami osobowymi,
kierujących się własnymi zasadami i normami postępowania,
- codzienne życie mieszkańców, ich kulturę, tradycje.
Podkreślano etos uczciwej, ofiarnej pracy dla dobra rodziny, społeczeństwa, narodu.
Kolejne teksty czytane przez uczestników ukazywały patriotyzm mieszkańców polskiej wsi i postawy Polaków wobec historii. Stary Jakub wspominał czasy napoleońskie, a kolejny młody bohater – okres Powstania Styczniowego.
Te historyczne wydarzenia dawały Polakom nadzieję na wolność, ale zakończyły się dla nas tragicznie. Opis Mogiły 40 powstańców pogłębiał refleksję
nad przeszłością i przyszłością.
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” zakończyliśmy fragmentem, w którym
Anzelm wypowiada słowa pełne nadziei i wiary w lepszą przyszłość:
„…myśleć trzeba o tych młodszych, którzy jak latorośle przy zwalonych drzewach przy nas wyrośli. Jedno zachodzi, drugie wschodzi. Może to słońce, które nam smętnie świeciło, dla nich pogodniej zaświeci.”
Przytaczamy słowa Prezydenta RP: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” w Szkole Podstawowej w Zalesiu.
9
Dzień głośnego czytania
9 września dla klas I-III zorganizowano Dzień głośnego czytania. Uczniowie klas II i III prezentowali wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, a klasa I przyniosła swoje ulubione książki, których fragmenty czytały wychowawczynie. Dzieci przygotowały również stroje i rekwizyty nawiązujące do treści czytanego utworu.
Prezentacja o rodzinie Ulmów
W czwartek, 7 września w naszej szkole odbyły się zajęcia mające na celu poszerzyć wiedzę naszych uczniów na temat rodziny Ulmów z Markowej oraz ich szlachetnej postawy względem drugiego człowieka w trudnych latach II wojny światowej.
Uczennice klasy 6 pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowały i przedstawiły prezentację dotyczącą Ulmów. Nasi podopieczni mogli podczas spotkania dowiedzieć się, jaki los czekał ludność żydowską w czasie wojny na okupowanych polskich ziemiach. Lilianna i Zuzanna przytoczyły losy Ulmów, którzy pomimo ryzyka postanowili pomóc proszącym ich o pomoc Żydom oraz jaki los spotkał tę rodzinę, gdy Niemcy odkryli przechowywanych przez nich ludzi.
Była to okazja do refleksji nad rzeczami takimi jak niesienie bezinteresownej pomocy oraz poznania bliżej beatyfikowanych w niedzielę markowiaków.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
4 września uczestnictwem we Mszy Świętej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po skończonym nabożeństwie zgromadziliśmy się na boisku szkolnym. Pani dyrektor Lucyna Gołojuch serdecznie powitała wszystkich zebranych, szczególną uwagę zwracając na tegorocznych pierwszoklasistów. Uczniom i nauczycielom życzyła wielu sukcesów oraz radości z realizacji planów. Został również odczytany list Wójta Gminy Czarna, pana Edwarda Dobrzańskiego. Następnie dzieci z klasy pierwszej zostały pasowane na uczniów naszej szkoły. Symboliczny dźwięk dzwonka oznajmił, że wakacje się skończyły i czas się zabrać za naukę. Na koniec wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie