Pani doktor Jolanta Kluz – Zawadzka spotkała się z uczniami klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu 20 listopada 2024 roku.
Pani dr pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.
Jest specjalistą ds. epidemiologii i chorób zakaźnych. Pracuje jako Wojewódzki Konsultant w dziedzinie higieny epidemiologii na Podkarpaciu.
Jest dyplomowanym specjalistą, który na co dzień zajmuje się diagnostyką
i leczeniem olbrzymiej ilości schorzeń z zakresu chorób wewnętrznych.
Jako internista diagnozuje choroby serca i układu krążenia, układu dokrewnego, moczowego, kostno – stawowego, oddechowego oraz choroby wieku podeszłego.
Pani dr ma wiele specjalizacji, dużą wiedzę z różnych dziedzin medycyny.
Jest osobą pracowitą, dociekliwą, analityczną i skromną.
Pani dr za działalność społeczną, publiczną, charytatywną i edukacyjną otrzymała Medal Aktywny Senior im Adama Hadława, Łańcut 2022.
Pani dr Jolanta Kluz-Zawadzka przedstawiła uczniom drogę kariery zawodowej w dziedzinie medycyny, konieczność zdobywania wiedzy, ciągłego doszkalania się. Wiedza medyczna jest przeogromna i zawsze z pokorą trzeba przyjmować postawę, że znowu jest coś nowego, coś niezbadanego, coś, co nas zaskakuje,
a nam się wydawało, że wszystko już wiemy na ten temat.
Jest duża ilość różnych specjalizacji lekarskich, np. alergologia, anestezjologia
i intensywna terapia, kardiologia, urologia … i wiele, wiele innych. Sama chirurgia jest mocno rozbudowana o chirurgię, np. dziecięcą, klatki piersiowej, naczyniową, ogólną, onkologiczną, plastyczną, szczękowo – twarzową…
Pani dr podkreśliła, że bardzo ważna jest praca w zespołach, gdzie następuje wymiana doświadczeń, wiedzy, wsparcie w podejmowanych działaniach, ustalanie spraw organizacyjnych. Wtedy nie ma chaosu, dezorganizacji i można szybko i sprawnie udzielić pomocy potrzebującym.
Pani dr Jolanta Kluz – Zawadzka jest otwarta na potrzebujących, działa charytatywnie. W ostatnich latach dwanaście razy wyjeżdżała na misję
do Angoli, gdzie pracowała w Szpitalu Misyjnym im. Św. Łukasza w Kifangondo oraz w innych szpitalach niosąc bezinteresowną pomoc najbiedniejszym mieszkańcom tego państwa. Szpital Wojewódzki w Rzeszowie nawiązał też współpracę z Cardinal Adam Mamorial Hospital w Lusace (Zambia) –
i tu również nie mogło zabraknąć Pani doktor.
Opowiadała o ciężkiej sytuacji mieszkańców Afryki, o swoich doświadczeniach w pracy na misji, leczeniu i innych formach pomocy.
Zwracała uwagę na poszanowanie jedzenia i wody, której i nam może zabraknąć, jeżeli nie będziemy jej oszczędzać i zabezpieczać. Mówiła,
że w Afryce jest wielki szacunek wobec szkoły i nauczycieli. Dzieci pałają chęcią zdobywania wiedzy, uczenia się każdej rzeczy. Niestety, tylko nieliczna grupa jest w stanie uczęszczać do szkoły ze względu na brak środków finansowych – dzieci muszą pracować, żeby pomóc utrzymać rodzinę. Dowiedzieliśmy się też
o chorobach, które są bardzo niebezpieczne dla życia mieszkańców tego kontynentu oraz o sposobach zabezpieczania się przed nimi.
Mimo biedy, bezrobocia, ciężkich chorób ludzie w Angoli są bardzo życzliwi. Pani dr pokazała przywiezione stamtąd rzeźby i płaskorzeźby, które pokazują, że mieszkańcy Afryki, mimo że nie mają pieniędzy, ale twarzami są zwróceni
do siebie. Europejczycy mają pieniądze, ale są odwróceni od siebie,
nie nawiązują między sobą pozytywnych relacji.
Bądźmy życzliwi i pomocni dla siebie – podsumowała Pani doktor.
Stwierdziliśmy, że historia życia i pracy Pani dr Jolanty Kluz - Zawadzkiej może być potwierdzona słowami Jana Pawła II: „Nie wolno przechodzić obojętnie. Musimy zatrzymać się obok cierpiącego, bez względu na to, kim jest.
To dar z nas samych.”
Dziękujemy Pani dr za przybycie do naszej szkoły, wzbogacenie naszej wiedzy
i zostawienie nam wielu cennych życiowych rad.
Danuta Gołojuch