Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Wszyscy chłopcy w tym, szczególnym dla siebie dniu chętnie przyjmowali skierowane ku nim różnorodne przywileje oraz oznaki pamięci ze strony koleżanek. Chłopcy świętowali ten dzień biorąc udział w licznych zabawach, a nawet przeszli test na Super Chłopaka. Na koniec otrzymali również drobne upominki przygotowane przez rodziców.
Dzień Chłopaka w Przedszkolu
Zajęcia dla uczniów zorganizowane przez druhny z OSP w Zalesiu
W dniu 23 września nasi uczniowie mieli przyjemność gościć w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Było to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło teorię z praktyką, dając naszym uczniom możliwość zdobycia cennych informacji na temat pracy strażaków oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa.
W części teoretycznej spotkania, druhny opowiadały o swojej służbie, zadaniach OSP a także podzieliły się wiedzą na temat postępowania w sytuacjach zagrożenia.
W części praktycznej zaprezentowały umundurowanie i sprzęt ratowniczy używany podczas akcji oraz umożliwiły uczniom przetestowanie niektórych zadań i sprawności strażackich.
Wszyscy uczniowie zostali ugoszczeni popcornem i słodkościami za, co serdecznie dziękujemy. Spotkanie było nie tylko interesującą lekcją, ale także okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa i podniesienia świadomości na temat zagrożeń, z jakimi możemy się spotkać na co dzień.
Serdecznie dziękujemy druhnom z OSP Zalesie za zorganizowanie ciekawych zajęć i poświęcony czas.
32
Przedszkolaki na Dniach Otwartych Ochotniczej Straży Pożarnej
23 września dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w Dniach Otwartych Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej miejscowości. Dzięki życzliwości Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego.
Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998 i 112. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój specjalny – nomex i z wielką ochotą przymierzali hełm. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego.
Dzieciaczki wzięły udział w ćwiczeniach a za super wykonane zadania Druhny przygotowały słodki poczęstunek w postaci waty cukrowej, cukierków oraz świetnych naklejek i kolorowanek.
Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Składamy serdeczne podziękowania Druhnom ze Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.
P. Panek
26
Warsztaty taneczno-muzyczne
20 września 2024 roku dzieci przedszkolne i klasy 1-3 uczestniczyły w warsztatach taneczno-muzycznych prowadzonych przez Skakanka.DANCE – CHEERLEADING ART.
Spotkanie rozpoczęło się od rozgrzewki.
Podczas zabaw dzieci rozwijały koordynację wzrokowo- ruchowo- słuchową oraz doskonaliły umiejętność współpracy w grupie.
Chętnie tańczyły i uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych zabawach.
Zajęcia taneczne pozytywnie ukierunkują nadmiar energii znacznie poprawią procesy pamięci, koncentrację uwagi i wewnętrzną dyscyplinę, wyrobią umiejętność współpracy i poczucie estetyki. Taniec jest nie tylko przyjemnością, ale także znakomitym sposobem na wypracowywanie odpowiedniej sylwetki, rozciągnięcie mięśni, idealnym ćwiczeniem modelującym ciało, wyzwalającym wiarę w siebie.
Bardzo dziękujemy za ten wspaniale spędzony czas.
2
Spotkanie z pszczelarzem
W czwartek 19 września 2024 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem – panią Moniką Potęgą, która przybyła do naszej szkoły z przenośnym ulem, by dzieci mogły podziwiać pszczoły na żywo. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia tych fascynujących owadów, dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę spełniają w przyrodzie i jakie korzyści przynoszą człowiekowi. Zaproszony gość zaprezentował także ubiór pszczelarza: kombinezon, rękawice i specjalny kapelusz z siatką ochronną oraz narzędzia potrzebne w pracy: podkurzacz, dłuto i miotełkę oraz różne rodzaje ramek. Chętne dzieci przymierzały ubranie zakładane przed wejściem do pasieki.
Całe spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci były zainteresowane tematem spotkania, wykazały się dużą wiedzą na temat pszczół, chętnie odpowiadały na zadawane pytania oraz same je zadawały. Na zakończenie odbyła się degustacja pysznego miodu.
Małgorzata Sowa
Szczepienia przeciw HPV w szkole - informacja dla rodziców
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Zalesiu – 5 września 2024r.
Szkoła Podstawowa w Zalesiu wzięła udział w 13. Edycji Narodowego Czytania. W tym roku wybrano dramat Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”, jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu.
Do udziału w akcji zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda, który stwierdził, że jest to utwór ponadczasowy: „opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia - do klęski.
Scenariusz szkolnego czytania „Kordiana” przygotowała opiekunka biblioteki szkolnej, Danuta Gołojuch. Utwór J. Słowackiego jest trudny w odbiorze dla uczniów szkoły podstawowej. Wybrano więc cytaty, które charakteryzują tytułowego bohatera oraz jego najważniejsze przeżycia i działania.
W akcie I jawił się nam młody, 15-letni Kordian, przewrażliwiony, osamotniony, wyalienowany, nieszczęśliwie zakochany i marzący o niezwykłych czynach. Tu wypowiadała się narratorka i uczeń kl. V – cytujący wypowiedzi bohatera.
W akcie II Kordian, już młody mężczyzna, odbywa edukacyjną podróż po Europie i zaczyna rozumieć, że światem rządzi „pieniądz i wyrachowana polityka”, że „rzeczywistość niszczy wartość miłości, autorytetu.” Te przykre doświadczenia nie pozbywają Kordiana idealizmu. Wzmacnia się jego patriotyzm. Kolejna para uczniów, z „nowym” Kordianem, podpierała to cytatami.
W akcie III najważniejszą wartością dla Kordiana stała się wolna Polska, oswobodzona spod rządów cara Rosji. Kordian występuje w roli osamotnionego bojownika o niepodległość Ojczyzny. Chce zamordować cara Rosji, ale z przyczyn moralnych, nie jest w stanie podołać temu zadaniu. Dwójka starszych uczniów, w tym Kordian w trzeciej odsłonie – cytowali wypowiedzi bohatera.
Charakterystykę epoki, okoliczności napisania dramatu i tematykę trzech aktów zaprezentowała Pani dyr. Lucyna Gołojuch, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się na korytarzu. Dekorację stanowiły ilustracje oraz informacje na temat dramatu „Kordian” umieszczone na dwóch tablicach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji Narodowego Czytania 2024.
Danuta Gołojuch
4
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025
2 września uczestnictwem we Mszy Świętej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po skończonym nabożeństwie zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Oprócz uczniów klas I-VIII, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice. Swoją obecnością zaszczycił nas także pan Kazimierz Gołojuch – poseł na Sejm RP. Przybyłych na uroczystość powitała pani dyrektor Lucyna Gołojuch. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klasy pierwszej. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim uczniom, aby nowy rok szkolny był pełen radości i sukcesów. Został również odczytany list Wójta Gminy Czarna, pana Józefa Buka.
W tym wyjątkowym dniu odbyła się uroczystość pasowania na ucznia, czyli włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej. Uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem oraz nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze.
Na koniec wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Małgorzata Sowa
Logowanie do e-dziennika
Oferta ubezpieczenia na rok szkolny 2024/2025
Wyprawka pierwszoklasisty
PODPISANE PRZYBORY PLASTYCZNE
-
PLASTELINA
-
FARBY PLAKATOWE
-
2 PĘDZLE O RÓŻNEJ GRUBOŚCI WŁOŻONE DO FARBEK
-
POJEMNIK NA WODĘ
-
KREDKI ołówkowe
-
KREDKI woskowe
-
KLEJ
-
FLAMASTRY
-
BLOK TECHNICZNY BIAŁY
-
BLOK TECHNICZNY KOLOROWY
-
BLOK RYSUNKOWY BIAŁY MAŁY
-
BLOK RYSUNKOWY biały DUŻY
-
KOLOROWE KARTKI CIENKIE (MIX KOLORÓW)
-
2 TECZKI FORMATU A4: na „ PRACE PLASTYCZNE” „PRACE GRAFICZNE”
PIÓRNIK, A W NIM (ZAWSZE!):
-
2 MIĘKKIE OŁÓWKI,
-
GUMKA,
-
TEMPERÓWKA ZE ZBIORNIKIEM,
-
KREDKI OŁÓWKOWE MIĘKKIE (6 kolorów),
-
KOLOROWE DŁUGOPISY
-
ZAOKRĄGLONE NOŻYCZKI,
-
KLEJ W SZTYFCIE,
-
LINIJKA 20CM
ZESZYTY PODPISANE NA PRZEDNIEJ OKŁADCE:
-
ZESZYTY W KRATKĘ 16 -KARTKOWE 3szt:
-
ZESZYTY W 3-LINIE 16 KARTKOWE
STRÓJ NA ZAJĘCIA SPORTOWE W WORKU:
BIAŁA KOSZULKA Z KRÓTKIM RĘKAWEM, BUTY SPORTOWE,CZARNE/GRANATOWE KRÓTKIE SPODENKI/ GETRY/
-
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
W piątek 21 czerwca 2024r. zapraszamy na zakończenie roku szkolnego. Msza Świętej w kościele parafialnym w Medyni Głogowskiej o godz. 8.00. Na godz. 9.00 zapraszamy do szkoły, na sali gimnastycznej odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
79
Certyfikat "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie"
Certyfikat uczestnictwa w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski
Wycieczka przedszkolaków do Parku Jurajskiego w Bałtowie
17 czerwca 2024 r. nasze przedszkolaki wraz z rodzicami pojechały na długo wyczekiwaną wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Juraparku, w którym dzieci oglądały naturalnych rozmiarów makiety prehistorycznych zwierząt, począwszy od najmniejszych, a skończywszy na imponującym diplodoku. Pan przewodnik w ciekawy sposób przekazywał dzieciom informacje o nazwach, trybie i cechach wybranych okazów. Następnie ruszyliśmy do Zwierzyńca, w którym z okien schoolbusa mogliśmy się bliżej przyjrzeć jego mieszkańcom: alpakom, żubrom, strusiom i wielu innym. W Sabatówce czekało nas spotkanie z czarownicami, ich opowieściami i czarodziejskimi sztuczkami. Niektórzy z nas zażyli "lekarstwo" wyprodukowane przez same czarodziejki. Po pysznym obiadku w Zajeździe Przystocze dzieci udały się do Parku Zabaw, gdzie czekało na nich wiele atrakcji m. in. trampoliny, karuzele, dmuchańce i wiele innych. Na koniec dzieci zakupiły sobie pamiątki.
Pogoda dopisała, przeżyć, emocji i wspomnień mnóstwo. Dziękujemy rodzicom za pomoc. Dzieciaki, brawo dla Was za wytrwałość.
37
Piknik Rodzinny - 15 czerwca 2024r.
15 czerwca o godzinie 14.00 na stadionie Klubu Sportowego „LAS” w Zalesiu odbył się Piknik Rodzinny. Jego organizatorami byli: Zespół Szkół w Zalesiu, Koło Gospodyń Wiejskich JODEŁKA, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej. Dzieci przedszkolne i uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną pod hasłem „Mama i tata – najpiękniejsze słowa Świata”. Gościnnie wystąpił Zespół Taneczny Krzemyki z Krzemienicy. Nie zabrakło licznych atrakcji. Były to: pokazy strażackie, pokazy pierwszej pomocy, przejażdżka zabytkowym motocyklem, zawody sportowe, zabawy z animatorami, warsztaty kreatywne oraz dmuchańce, wata cukrowa i popcorn. Catering jak zwykle przygotowały panie z KGW Jodełka. Punktem kulminacyjnym była licytacja rękodzieł wykonanych przez okolicznych artystów i młodzież szkolną na rzecz Karinki Puchały.
Karinko, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
M. Sowa i B. Tryniecka
Wycieczka szkolna do Krynicy - 11 czerwca 2024r.
11 czerwca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Krynicy-Zdroju w Beskidzie Sądeckim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od największej atrakcji tego miasta – wyjazdu koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką. Jest to najdłuższa i najnowocześniejsza tego typu kolejka w Polsce. W ciągu 10 minut pokonaliśmy dystans 2211 metrów i różnicę wysokości ok. 465 m. Po drodze podziwialiśmy przyrodę. Gdyby nie zachmurzenie i deszcz, to ze szczytu widzielibyśmy piękną panoramę. Krynica to miasto uzdrowiskowe słynące z pijalni i rozlewni wód mineralnych. Odwiedziliśmy zatem Pijalnię Główną na krynickim deptaku. Widzieliśmy piękną fontannę multimedialną, pomnik Jana Kiepury i Nikifora Krynickiego – artystycznego samouka. Podziwialiśmy piękne zabytkowe wille. Kolejną atrakcją był wjazd najstarszą w Polsce kolejką linowo - terenową na Górę Parkową. Był też czas na zakup pamiątek i zjedzenie smacznego obiadu.
M. Sowa
Nasi uczniowie w I konkursie historycznym Dziejokonu.
W czwartek 6 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I konkursie historycznym Dziejokonu dla szkół podstawowych. Zorganizowany był on przez grupę pasjonatów historii działającą pod nazwą Dziejokon. Celem projektu jest popularyzacja historii wśród młodzieży w warunkach XXI wieku.
W konkursie wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły.
1 miejsce zajął Piotr Śliż z klasy 8,
2 miejsce zajęła Lilianna Tasior z klasy 6,
3 miejsce zajęła Kornelia Foryt z klasy 7.
Ponadto w konkursie udział wzięli: Izabela Gołojuch i Miłosz Dyrda z klasy 5, Zuzanna Wilczak z klasy 6, Bartosz Kowal z klasy 8.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu.
1
Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wakacje w poezji”
W dniu 11.06.2024 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wakacje w poezji”, organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czarnej oraz Publiczne Przedszkole nr 1 w Czarnej. Celem konkursu było zaprezentowanie wiersza o tematyce wakacyjnej. Naszą placówkę reprezentowali: Grupa Maluszki – Sara Jabłońska oraz Leon Kołomyja, Grupa Starszaki – Martyna Żołdak. Przedszkolaki dzielnie pokonały tremę i pięknie recytowały wierszyki. Nasi reprezentanci zdobyli wyróżnienie i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne książki.
Serdecznie gratulujemy!
Zajęcia przeprowadzone przez członków Związku Strzeleckiego
4 czerwca 2024 roku naszą szkołę odwiedzili: chorąży Kamil Mazur, drużynowy Gabriela Startek, sekcyjny Barbara Rusinek i sekcyjny Kamil Drozd - członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa. Goście przeprowadzili dla uczniów klasy V - VIII szkolenie z wybranych elementów udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią (od września 2022 takie treści pojawiły się w zmienionej podstawie programowej edb dla klasy VIII - zgodnie z wytycznymi MEiN aktualne wyzwania i zagrożenia wymagają uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi).
Zajęcia zostały prowadzone w niezwykle przystępny sposób i bardzo podobały się wszystkim uczestnikom, dlatego dziękujemy serdecznie i liczymy na dalszą owocną współpracę.
22
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie