Akcja Narodowego Czytania jest kontynuowana od 2012 r. i ma na celu promowanie ważnych wydarzeń historycznych, wzmocnienie patriotyzmu wśród Polaków oraz pogłębienie znajomości polskiej literatury.
W 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser – Dudą zaprosili do lektury „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzimy w tym roku.
Nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się
8 września 2023 roku. Organizatorem była Biblioteka Szkolna prowadzona przez nauczycielkę Danutę Gołojuch. Pomocą wsparła nasze działania Ewa Jurek, polonistka.
W Akcji Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie kl. IV – VIII, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców. W tym dniu odbył się odbiór techniczny części budynku szkolnego, po generalnym remoncie, dlatego niektóre osoby były zaangażowane w działania na terenie szkoły.
Spotkanie uczestników Narodowego Czytania odbyło się w pobliżu obiektu GOKiR w Zalesiu. W atmosferę tematyki „Nad Niemnem” wprowadzała przygotowana dekoracja: widok zagrody chłopskiej i dworku szlacheckiego
z przełomu XIX i XX wieku, rzeźbione w drewnie figurki zwierząt z gospodarstwa wiejskiego oraz sceny z Powstania Styczniowego.
W wybranych fragmentach powieści czytający zaprezentowali kolejno:
- piękno nadniemeńskiej przyrody, wspaniałe pejzaże i krajobrazy,
- opis wsi, zaścianka z drugiej połowy XIX wieku,
- opis zagrody wiejskiej i dworku szlacheckiego,
- głównych bohaterów powieści z ich indywidualnymi cechami osobowymi,
kierujących się własnymi zasadami i normami postępowania,
- codzienne życie mieszkańców, ich kulturę, tradycje.
Podkreślano etos uczciwej, ofiarnej pracy dla dobra rodziny, społeczeństwa, narodu.
Kolejne teksty czytane przez uczestników ukazywały patriotyzm mieszkańców polskiej wsi i postawy Polaków wobec historii. Stary Jakub wspominał czasy napoleońskie, a kolejny młody bohater – okres Powstania Styczniowego.
Te historyczne wydarzenia dawały Polakom nadzieję na wolność, ale zakończyły się dla nas tragicznie. Opis Mogiły 40 powstańców pogłębiał refleksję
nad przeszłością i przyszłością.
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” zakończyliśmy fragmentem, w którym
Anzelm wypowiada słowa pełne nadziei i wiary w lepszą przyszłość:
„…myśleć trzeba o tych młodszych, którzy jak latorośle przy zwalonych drzewach przy nas wyrośli. Jedno zachodzi, drugie wschodzi. Może to słońce, które nam smętnie świeciło, dla nich pogodniej zaświeci.”
Przytaczamy słowa Prezydenta RP: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” w Szkole Podstawowej w Zalesiu.