Święto Niepodległości - szkolna akademia 13 listopada 2024r.
„A myśmy szli i szli, niepokonani,
(…) aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg”
W niedzielę, 11 listopada 2024 roku, Polacy świętowali 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach pozostawania naszych ziem pod zaborem rosyjskim, pruskim i austriackim (a licząc od pierwszego rozbioru w 1772 r. – było to 146 lat). Przez te długie lata nasi przodkowie pragnęli wywalczyć wolną Polskę. Niestety, wszelkie próby okazywania polskości i podejmowana walka zbrojna o niepodległość kończyły się dla naszych przodków tragicznie:
„Kraina nad wielkim Nilem” – spotkanie z podróżnikiem
7 listopada 2024 r. nasi uczniowie zostali zabrani w niezwykłą podróż do Egiptu z podróżnikiem P. Mateuszem Chołody. Była to ciekawa lekcja historii dynastii faraonów oraz geografii tego niezwykłego kraju. Pan w barwnej, ekspresyjnej opowieści przybliżył uczniom fakty o władcach i atrakcje turystyczne Krainy nad Nilem. Wykorzystał zdjęcia i filmy ze swojej podróży na kontynent afrykański. Była też możliwość przymierzenia strojów, ozdób i dekoracji egipskich oraz obejrzenia pamiątek z tego kraju.
Jesienny kiermasz taniej książki 2024
Szkolna Czytelnia prowadzi „Jesienny Kiermasz Taniej Książki 2024”. Ofertę przesłała Księgarnia Tuliszków:
„Nasz kiermasz książki to ciekawe tytuły książek dla każdego czytelnika i promocyjne ceny książek. Kiermasz taniej książki to oferta Księgarni Tuliszków, w której znajdziecie nowe książki w rewelacyjnie niskich cenach - tanie książki dla każdego czytelnika: książki dla dzieci, książki dla młodzieży, książki dla dorosłych.
Spotkanie z pracownikiem samorządowym Starostwa Powiatowego w Łańcucie 6 listopada 2024r.
Uczniowie klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu spotkali się w środę, 6 listopada 2024r. z Panem Krzysztofem Ozgą, Naczelnikiem Wydziału Administracyjno – Gospodarczego Starostwa Powiatowego w Łańcucie, który jest również Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów.
Na początku P. Krzysztof Ozga przypomniał młodzieży strukturę samorządu terytorialnego i sądów w Polsce. Przybliżył sposób funkcjonowania poszczególnych Wydziałów Starostwa. Mówił o zadaniach, jakie spoczywają na pracownikach administracji publicznej. Określał drogę kariery zawodowej osób, które chcą w przyszłości wykonywać taki zawód.
Bohateron2024
W październiku uczniowie klas 4 – 8 zapoznali się z trudnym zagadnieniem, jakim niewątpliwie jest powstanie warszawskie. W czasie lekcji dowiedzieli się o tym, jak wyglądało życie zwykłych ludzi, a w szczególności najmłodszych, będących w wieku naszych uczniów w czasie jego trwania. To jednak nie wszystko, dowiedzieli się również z jakimi przeżyciami musieli mierzyć się dzieci i nastolatkowie żyjący wtedy w Warszawie oraz jakie traumy te przeżycia mogły pozostawić w umyśle młodych ludzi. Uczniowie zrozumieli jak trudne to były czasy zarówno dla walczących, jak i tych, którzy wspierali powstańców, którzy często cierpieli nie tylko fizycznie ale i psychicznie.
Odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych
6 listopada uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się na cmentarz parafialny w Medyni Głogowskiej, by zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych. Nie zapomnieliśmy o dyrektorze naszej szkoły, panu Józefie Wosiu i księżach spoczywających w tym miejscu. Udaliśmy się również pod krzyż upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią ale także przekazują ważne prawdy życiowe.
5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.
Dzień Postaci z Bajek w szkole
Dnia 5 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Była to dla nich okazja, aby przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ 5 listopada jest również dniem urodzin twórcy licznych bajek - Walta Disney’a.
Wszyscy, którzy chcieli przyłączyć się do zabawy otrzymali skromny poczęstunek od samorządu uczniowskiego oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tym wydarzeniu.
Dzień Dyni w przedszkolu
Grupa 3, 4 latków: W czwartek 31 października świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni, który był fantastyczną okazją do wspólnej zabawy, przepełnioną pięknym jesiennym kolorem pomarańczowym. Tego dnia przedszkolaki przyniosły do przedszkola dynie i dyńki o różnych kształtach, kolorach i gabarytach. Dzieci zobaczyły co kryje się w środku dyni oraz spróbowały jak smakują suszone nasiona. Poza tym pokonały tor przeszkód slalomem wokół dyń ułożonych w rzędzie, czworakując i na dwóch nogach. Największą atrakcją była gra w kręgle, gdzie dynia pełniła rolę kuli. Na koniec wykonały pracę plastyczną, malując sylwetę dyni farbami.
Pasowanie na Przedszkolaka
23 października w naszym przedszkolu odbyła się ważna uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, wykonanej przez dzieci z grupy młodszej i starszej. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem
Drugie miejsce Antosi Kowal w Gminnym Konkursie Recytatorskim
24 października 2024 roku w Zespole Szkół w Krzemienicy odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III poświęcony twórczości Marii Konopnickiej pod hasłem „Pojedziemy w cudny kraj” . Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Lilianna Jurek z klasy II i Antonina Kowal z klasy III, przygotowane przez swoje wychowawczynie. Podczas oceny Komisja brała pod uwagę dobór repertuaru, stopień pamięciowego opanowania tekstu, świadome używanie środków ekspresji w interpretacji utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Antosia swoją interpretacją wiersza „Staszek w lesie” wywalczyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe książeczki autorstwa Marii Konopnickiej, a laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe.
Jesienne mandale
Pomysł na ciekawe zajęcia
Idzie lasem Pani Jesień
Piękne dary w koszu niesie…
Te piękne dary zebrały dzieci z klas młodszych i przyniosły do szkoły. Na zajęciach wykonały z nich pomysłowe jesienne mandale.
B. Tryniecka i M. Sowa
Uroczyste obchody Dnia Patrona naszej szkoły - 21.10.24r.
21 października 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole jubileusz 120-lecia szkolnictwa w Zalesiu oraz 20. rocznicę nadania jej imienia św. Jana Kantego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Medyni Głogowskiej, którą celebrowali ks. proboszcz Adam Kaczor oraz ks. Józef Kot.
Spotkanie uczniów kl. VII i VIII z przedstawicielką służb medycznych, 16 października 2024r.
Młodzież z klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu wzięła udział w spotkaniu z położną, Panią Aleksandrą Kołomyją.
Spotkanie odbyło się w ramach zajęć doradztwa zawodowego prowadzonych przez nauczycielkę Danutę Gołojuch.
Pani Aleksandra jest młodą osobą, która pracuje w wybranym zawodzie siedem lat. Przedstawiła swoją drogę kariery: od szkoły podstawowej (sześcioletniej), gimnazjum, do liceum (profil humanistyczny !!!). W ostatnim roku nauki postanowiła jednak zdawać maturę z biologii i sama uczyła się intensywnie tego przedmiotu. Zgłębiała wiedzę biologiczno – chemiczną z różnych książek. Zdała maturę i wybrała studia na kierunku położnictwo.
Światowy Dzień Mycia Rąk
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Z tej okazji uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach związanych z higieną. Dzieci dowiedziały się, dlaczego mycie rąk jest bardzo ważne, jakie korzyści zdrowotne płyną z regularnego ich mycia, kiedy należy je myć oraz jak należy to prawidłowo robić. Na zakończenie odbyły się ćwiczeni a praktyczne. Każde dziecko umyło ręce w łazience stosując zdobytą wiedzę.
Finał Ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA
We wrześniu przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji mającej na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach i wyczulenie na sytuacje, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
Lato to czas kiedy w lasach pojawiają się częste alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar. Mamy świadomość, że w roku 2022 w Polsce wybuchło 8974 pożarów lasów, a ponad połowa z nich powstała z winy człowieka.
Udział w akcji #SprzątamyDlaPolski - 4.10.2024r.
VIII edycja akcji #SprzątamyDlaPolski
Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji proekologicznej promującej postawę dbania na co dzień o czystość naszej planety.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest skuteczna walka z zanieczyszczeniem terenów zielonych, takich jak lasy, parki i skwery.
Jak wyrobić eLegitymację szkolną?
Z dniem 12 lipca 2024 roku na mocy Rozporządzenia z 7 czerwca 2023 roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2023 poz. 1120 ze zm.), wchodzi w życie obowiązek wydawania legitymacji w formie plastikowej karty, którą nazwano eLegitymacją.
Legitymacje szkolne w formie plastikowej karty otrzymają bezpłatnie uczniowie klas pierwszych w roku szkolnym 2024/2025.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu
15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Ten dzień wypełniony był kolorowymi kropkami.
Na początku poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności - TALENTY.
Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach z kropką – wykonywały kropkowe prace, były tańce z kropką. Na koniec dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie w kropkowej ramce.
Było kolorowo, kropkowo i radośnie.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień. Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20 września 2022 r. świętowaliśmy i my. Po śniadaniu dzieci wspólnie z Paniami celebrowały ten dzień wspólnymi tańcami i piosenkami. Były też drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.
Dzień Jabłka w przedszkolu
28 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka.
Celem zajęć i wspólnej zabawy było: zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.
Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat jabłek. Brały udział w różnych zabawach i konkurencjach z wykorzytaniem jabłek. Nie zabrakło też degustacji jabłek pod różnymi postaciami: świeże jabłka, sok jabłkowy, mus z jabłek. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne.
Na koniec każdy zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie w jabłkowej ramce.
Warsztaty dla dzieci – „Legenda Diabła Łańcuckiego”
30 września 2022 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w warsztatach dla dzieci „Legenda Diabła Łańcuckiego” zorganizowanymi w Publicznej Bibliotece w Zalesiu. Prowadzone były przez panią Beatę Krawiec – animatorkę kultury i specjalistkę do spraw dziennikarstwa. Pani Beata przywitała dzieci ubrana w strój szlachecki i poinformowała, że tak ubierał się Stanisław Stadnicki zwany Diabłem Łańcuckim, o którym napisała legendę. Niebawem książka ukaże się drukiem. Następnie, wykazując się wielkimi zdolnościami aktorskimi, przeczytała swój utwór wzbudzając duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Zadając różne pytania, wciągała dzieci do rozmowy. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą na rozmaite tematy. Chętnie posłuchali też opowieści o niedźwiedziu Wojtku, który wraz z żołnierzami 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii brał udział w bitwach II wojny światowej oraz o Orlętach Lwowskich. Pani Beata pokazała różne rekwizyty, m.in. hełm, atrapę karabinu oraz hełmofon. Na koniec, opowiadając o eksperymencie ze „świecącymi” ośrodkami w mózgu, zachęciła dzieci do czytania książek.
Były to bardzo ciekawe warsztaty. Czas upłynął szybko, w miłej atmosferze i wszystkim było szkoda, że to już koniec.
Godziny dzwonków
- Niedziela02.02.2025
Kalendarz
brak danychLicznik
liczba odwiedzin: 85175