„Kartka z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia” – podsumowanie konkursu
Szkolny Konkurs „Kartka z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia” został ogłoszony przez Danutę Gołojuch, opiekunkę szkolnej czytelni w grudniu 2024 roku. Wzięło w nim udział czternastu uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Oceniano technikę wykonania, interesujący tekst życzeń oraz wkład pracy i zaangażowanie dzieci. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą inwencją twórczą.
Uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Zalesiu w szkolnej czytelni 18.12.2024r.
Szkolną czytelnię odwiedzili uczniowie klasy drugiej 18 grudnia 2024 roku. Spotkali się z nauczycielką Danutą Gołojuch.
Na początku rozmawiano na temat bibliotek i czytelni: czym się charakteryzują te instytucje, jaką rolę pełnią oraz jakie zasady w nich obowiązują. Dzieci obejrzały film o funkcjonowaniu bibliotek i czytelni. Zastanawiały się, czym różnią się takie duże instytucje od naszej, szkolnej.
Spotkanie uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu z Panem Zbigniewem Jurkiem – 18 grudnia 2024r.
Kwalifikacje zawodowe to oficjalnie uzyskane uprawnienia i wiedza konieczne do wykonywania określonego zawodu. Kompetencje to zdolność człowieka do podejmowania określonych działań i wykorzystanie przez niego zdobytej wiedzy, umiejętności czy doświadczenia.
Aby być wartościowym pracownikiem lub pracodawcą nie wystarczy tylko posiadanie samych uprawnień. Trzeba wyróżniać się różnymi kompetencjami: miękkimi, twardymi, personalnymi, społecznymi. Oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia ważne są także inne, m.in. kreatywność i innowacyjność, skuteczność, efektywność, profesjonalizm, umiejętność planowania, zdolności organizacyjne, komunikatywność, kultura osobista, odpowiedzialność, samodzielność, kultura pracy, czy sprawność fizyczna.
Pieczenie i dekorowanie pierników przez dzieci przedszkolne
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się wykonywaniem świątecznych ozdób, z pieczeniem pierniczków i ich zapachem.
17 grudnia korzystając z zaproszenia pań ze Stowarzyszenia KGW „Jodełka” nasze przedszkolaki udały się do GOK w Zalesiu i uczestniczyły w warsztatach pieczenia świątecznych pierników. Dzieci poznały sposób wykonania ciasta oraz potrzebne przybory kuchenne do zrobienia pierniczków. Gdy ciasto było gotowe przedszkolaki zabrały się do pracy – wałkowały ciasto i wykrawały ciasteczka. Pełne blaszki pierniczków pod czujnym okiem pań piekły się w piekarniku. Następnie upieczone pierniczki dzieci ozdabiały lukrowymi pisakami i kolorowymi posypkami.
Udział w warsztatach kulinarnych – 17.12.2024r.
Dzieci klas I-III naszej szkoły również zostały zaproszone do udziału w warsztatach pieczenia pierniczków i chętnie z tego skorzystały. Pod czujnym okiem pań z KGW „Jodełka” wałkowały ciasto, wykrawały różne wzory, a po upieczeniu degustowały. Na koniec wspólnie zakolędowaliśmy, by w ten sposób podziękować Paniom za poświęcony czas. Pierniczki oczywiście zostały przez dzieci pięknie ozdobione i zabrane do domu.
Zajęcia biblioteczne z uczniami klasy ósmej – 13 grudnia 2024r.
Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu spotkali się z nauczycielką Danutą Gołojuch w szkolnej czytelni 13 grudnia 2024 roku. Poświęciliśmy więcej czasu na omówienie zasad funkcjonowania czytelni oraz bibliotek.
Wyszukaliśmy pozycje książkowe związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Były to, m.in. „Jasełka polskie. Antologia widowisk jasełkowych”, „Encyklopedia tradycji polskich” oraz „Zwyczaje rodzinne. Dom Polski”.
Święty Mikołaj w naszej szkole - 6 grudnia 2024r.
Dziś do naszej szkoły zawitał długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj wraz z liczną asystą. Wszyscy od rana go wypatrywali. Uczniowie w tym dniu ubrali się w czerwone stroje i założyli mikołajowe czapki. W całej szkole panowała radość i poruszenie. Gdy wreszcie przybył, dzieci klas I-III przywitały go piosenką i tańcem. Wszyscy otrzymali prezenty. Wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości.
Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę i dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko- MIKOŁAJ wraz ze swoją rodziną żoną Panią Mikołajkową i dzieckiem, oraz ekipą Elfikiem, Reniferkiem, Aniołkiem i Diabełkiem . Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie z długo wyczekiwanym gościem przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze.
Jak planować przyszłość edukacyjno – zawodową?- spotkanie z P. Julianem Krauzem
Powyższy temat był realizowany z uczniami klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu w ramach doradztwa zawodowego 4 grudnia 2024 roku. Doradą służył Pan Julian Krauz.
W latach 1998- 2002 był radnym i członkiem Zarządu Gminy Czarna. Od 2002 r. pełnił funkcję sołtysa wsi Zalesie przez trzy kadencje (przez 12 lat). P. Krauz był zatrudniony jako nauczyciel od 1993 r. Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie od 1993 do 2007 roku. Pracuje także w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie (PCKZ). Stworzona została tutaj nowoczesna baza kształcenia zawodowego dla młodzieży, wówczas szkół ponadgimnazjalnych, a obecnie ponadpodstawowych powiatu łańcuckiego. Stało się to na mocy porozumienia zawartego w 2019 r. między Starostwem Powiatowym w Łańcucie a firmą EME Areo. EME Areo to wspólne przedsięwzięcie pomiędzy dwiema firmami z branży lotniczej Lufthan
Lekcja w remizie OSP Zalesie
28 listopada uczniowie klasy 8 odwiedzili remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu. Dzięki uprzejmości druha Krystiana Dobrzańskiego i druha Dominika Stawarza, mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie zapoznali się z procedurami alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach, dowiedzieli się o zadaniach realizowanych przez Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy oraz poznali specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.
Zabawa andrzejkowa w szkole
Zabawa andrzejkowa w szkole
W środę 27 listopada w naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane przez uczniów klas I-III andrzejki. Jak przystało na andrzejkową tradycję , każdy przelewał roztopiony wosk przez dziurkę od klucza, losował imię swojej sympatii oraz obserwował, czyj but pierwszy przekroczy próg. Wszyscy sprawdzali swoje wiadomości w quizie wiedzy losując karteczki z pytaniami oraz uczestniczyli w zabawach tanecznych. Wszystkie wróżby oraz wspólna zabawa były świetnym sposobem na integrację i miłe spędzenie czasu. Uczniowie klas starszych mieli zabawę andrzejkową 28 listopada.
Warsztaty ekologiczne – „Segreguj - to naturalne!”
26 listopada 2024 r. uczniowie klas I-V naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych pod hasłem „Segreguj – to naturalne!” zorganizowanych przez Zakład Komunalny „Stare Miasto – Park”. Dzięki nim poszerzyli swoją wiedzę na temat odpadów i postępowania z nimi. Dowiedzieli się również jak zapobiegać ich powstawaniu. Utrwalili takie pojęcia, jak segregacja i recykling. Chętnie wypowiadali się, wykazując dużą wiedzę na ten temat. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe gadżety.
Spotkanie z ratownikiem medycznym – 27 listopada 2024r.
Uczniowie klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu uczestniczyli 27 listopada 2024 r. w spotkaniu z Panem Andrzejem Tasiorem, który pracuje jako ratownik medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie od 2007 roku.
Spotkanie odbyło się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego w klasie siódmej i zajęć z wychowawcą w klasie ósmej. Głównym celem było przybliżenie uczniom charakteru pracy ratownika oraz ścieżki edukacyjnej, jaką trzeba przejść, aby uzyskać sukces w tym zawodzie. P. Tasior podkreślił, że konieczne jest zdanie matury i dalsza edukacja w tym kierunku. Aby uzyskać dyplom ratownika medycznego trzeba ukończyć studia, przynajmniej licencjackie, w Polsce lub w krajach Unii Europejskiej, na kierunku ratownictwo medyczne oraz odbyć praktyki w odpowiedniej placówce. Spełnić należy także określone wymagania, np. posiadać odpowiedni stan zdrowia. Absolwent
Światowy Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki w przedszkolu
27 listopada w naszym przedszkolu odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia połączony z Zabawą Andrzejkową. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów.
„Nie wolno przechodzić obojętnie…” – spotkanie z Panią doktor Jolantą Kluz – Zawadzką, 20 listopada 2024r.
Pani doktor Jolanta Kluz – Zawadzka spotkała się z uczniami klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Zalesiu 20 listopada 2024 roku.
Pani dr pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.
Jest specjalistą ds. epidemiologii i chorób zakaźnych. Pracuje jako Wojewódzki Konsultant w dziedzinie higieny epidemiologii na Podkarpaciu.
Dzień kredki w przedszkolu
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!”22 listopada obchodzimy „Dzień Kredki”. Rysowanie to wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. Do tego uczy twórczego myślenia. Za pomocą kredki najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą.
„Mój wymarzony zawód” – szkolny konkurs literacko - plastyczny dla uczniów klasy trzeciej - październik, listopad 2024r.
Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Zalesiu bardzo chętnie korzystali z książeczek o zawodach, które znajdują się w szkolnej czytelni. Na ich podstawie opowiadali o tych zawodach, które ich najbardziej interesują i które chcieliby wykonywać w przyszłości. Potrafili określić, dlaczego są one ważne dla ludzi. Dzieci wiedzą, jakie zawody są deficytowe, a jakie nadwyżkowe.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu
15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Ten dzień wypełniony był kolorowymi kropkami.
Na początku poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności - TALENTY.
Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach z kropką – wykonywały kropkowe prace, były tańce z kropką. Na koniec dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie w kropkowej ramce.
Było kolorowo, kropkowo i radośnie.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień. Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20 września 2022 r. świętowaliśmy i my. Po śniadaniu dzieci wspólnie z Paniami celebrowały ten dzień wspólnymi tańcami i piosenkami. Były też drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.
Dzień Jabłka w przedszkolu
28 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka.
Celem zajęć i wspólnej zabawy było: zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.
Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat jabłek. Brały udział w różnych zabawach i konkurencjach z wykorzytaniem jabłek. Nie zabrakło też degustacji jabłek pod różnymi postaciami: świeże jabłka, sok jabłkowy, mus z jabłek. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne.
Na koniec każdy zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie w jabłkowej ramce.
Warsztaty dla dzieci – „Legenda Diabła Łańcuckiego”
30 września 2022 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w warsztatach dla dzieci „Legenda Diabła Łańcuckiego” zorganizowanymi w Publicznej Bibliotece w Zalesiu. Prowadzone były przez panią Beatę Krawiec – animatorkę kultury i specjalistkę do spraw dziennikarstwa. Pani Beata przywitała dzieci ubrana w strój szlachecki i poinformowała, że tak ubierał się Stanisław Stadnicki zwany Diabłem Łańcuckim, o którym napisała legendę. Niebawem książka ukaże się drukiem. Następnie, wykazując się wielkimi zdolnościami aktorskimi, przeczytała swój utwór wzbudzając duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Zadając różne pytania, wciągała dzieci do rozmowy. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą na rozmaite tematy. Chętnie posłuchali też opowieści o niedźwiedziu Wojtku, który wraz z żołnierzami 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii brał udział w bitwach II wojny światowej oraz o Orlętach Lwowskich. Pani Beata pokazała różne rekwizyty, m.in. hełm, atrapę karabinu oraz hełmofon. Na koniec, opowiadając o eksperymencie ze „świecącymi” ośrodkami w mózgu, zachęciła dzieci do czytania książek.
Były to bardzo ciekawe warsztaty. Czas upłynął szybko, w miłej atmosferze i wszystkim było szkoda, że to już koniec.
Godziny dzwonków
- Niedziela02.02.2025
Kalendarz
brak danychLicznik
liczba odwiedzin: 85163